Odborná sekce
Zálohování notebooků deduplikací
01.03.2012, 10:00
Data mění svoji hodnotu a nabývají na významu. Řada společností si to uvědomuje a primárním problém už není například ztráta či krádež notebooku.
Tím hlavním je ztráta dat. Záloha notebooků však není zcela jednoduchou záležitostí – zálohovací mechanismy se musejí umět vyrovnat s pomalou a asymetrickou internetovou konektivitou a neměly by vést k extrémnímu růstu dat v centrále. Tyto požadavky spolňují pouze principy založené na deduplikaci. Efektivním řešení je sada SW nástrojů inSync společnosti DRUVA.
V reálné řešení zálohování dat do centrály firmy není elementárním problémem. Standardní přístupy vedou k tomu, že data se nějakým mechanismem migrují do centrály. Pokud je připojení silné, pak není problém.
Co když ale není?
Řada běžných “domácích” či mobilních připojení působí jen iluzí, že se jedná o velmi rychlé spoje. Většina těchto přijení je asymetrických a dodavatel konektivity jako hlavní parametr uvádí rychlost downloadu.
Ta se však při záloze dat notebooku do centrály příliš neuplatní a naopak je vytížen upload. A ten je řádově menší. Přenos dat velikostí stovek MB až stovek GB je při standardním přístupu téměř nereálný.
Efektivním a v podstatě jediným řešením je nasazení algoritmů, která dokáží objem přenášených dat zásadně redukovat. Tetnto princip se jmenuje deduplikace, v tomto kontextu myšleno probíhající na klientovi (nikoliv na zařízení v centrále).
Co je to deduplikace?
Deduplikace dat je metoda eliminace redundantních dat. Princip je takový, že deduplikační algoritmus rozdělí každý soubor na řadu bloků. Nad těmito bloky provede výpočet unikátních identifikátorů popisujících každý jedinečný blok.
Vyskytne-li se v průběhu zálohování blok, který již existoval, nepřenáší se z klienta znovu a ani se neukládá na centrální úložiště – je pouze nahrazen odkazem na blok, který již je uložen.
Deduplikace dat vám také pomůže:
- Ušetřit peníze za nákup nových disků
- Snížit zatížení sítě
- V případě potřeby obnovovat data rychleji
Kdy bude benefit deduplikace největší?
Předně tam, kde se vyskytují identické nebo podobné soubory:
- To je 100% naplněno při zálohování v rámci jednoho klienta (mezi Full Backupy jsou spíše malé změny)
- A je to také 100% naplněno při zálohování napříč mnoha klienty(obsahují většinou stejné operační systémy, uživatelé mají lokálně stejná data atd.)
Kompresní poměry deduplikačních algoritmů se pak mohou pohybovat (dle typu dat) typicky např. 1:50, ve speciálních případech i více!
Řešení společnosti DRUVA
Řešení společnosti Druva je inteligentním nástrojem pro zálohování notebooků a desktopů metodou deduplikace na klientovi. Řeší základní požadavky na backup, včetně schopnosti pracovat přes LAN, WAN, VPN a řešení bezpečnosti šifrování dat.
Základní vlastnosti nástroje pro zálohu notebooků – Druva InSync
Deduplikace na klientovi
- mnohonásobně zmenšuje objem dat přenášených po linkách
- tím umožňuje mnohonásobně zvýšit rychlost zálohování dat do centrály
Continuous Data Protection
- zálohování je prováděno dle schedulingu v daných časových intervalech. Tím je vzniká na časové ose řada restore pointů, které obsahují data aktuální k danému okamžiku.
- ke krémukoliv z restore pointů se lze vráti a obnovit celý systém tak jednotlivý soubor
WAN Optimization
- automaticky detekuje vlastnosti připojení a přizpůsobuje parametry tak aby byla efektivně využita šířka pásma a přitom neblokovala uživatelský provoz.
Highly Scalable and Secure
- Řešení je výrazně rozšiřitelné (až 5000 klientů)
- Komunikace je šifrovaná
Full PC Backup and Bare Metal Restore
- je možné provést kompletní zálohu dat
- a na jejím základě provádět bare metal recovery (včetně systému) v případě kompletní ztráty všech dat
Search based recovery
- Rychlé a snadné prohledávání objektů pro obnovu z repositoru zálohovaných dat.