Odborná sekce
Nová Enterprise storage Hitachi VSP G1000: výkon, dostupnost a virtualizace!
30.04.2014, 10:41
Hitachi Data Systems uvedla 24.4.2014 nový diskový systém kategorie enterprise. Virtual Storage Platform ( VSP ) G1000 plně navazuje na předcházející generaci enterprise úložných systémů a posouvá jej dále jak po stránce výkonnějšího hardware, tak zcela nových funkcionalitách mikrokódu.
Nový Hitachi diskový systém G1000 kategorie "Enterprise"
Nový systém je postaven na aktuálních technologiích a to znamená, že hranice počtu procesorů, jejich výkonností, velikostí cache a podobně jsou opět několikanásobně posunuty dál.
Výkonnost
Oproti předcházející generaci enteprise diskových systémů Hitachi VSP je navýšení výkonu oproti minulé generaci více než trojnásobné:
• transakční rychlost více než 3 miliony IOPS
• propustnost více než 48GB/sec
Podobně jako minulá generace je i G1000 z hlediska architektury postaveno na architektuře výpočetní matice, kde veškeré komponenty (procesory, cache, Front-End a Back-End porty) mohou navzájem komunikovat. Komunikace se odehrává prostřednictvím 7. Generace Hi-Star crossbar switche s interní propustností 896 GB/s.
Rozšiřitelnost G1000 podporuje maximálně 2304 2,5“ palcových pevných disků , 1152 3,5“ palcových disků, 384 SSD disků nebo 192 Flash Module Drajvů (což je proprietární technologie Flash controllerů Hitachi) . K dispozici je až 192 8 Gb Fibre Channel ( FC ) portů s plánovaným 16Gbit FC v řádu několika měsíců. Pro prostředí mainframe je k dispozici až 176 FICON portů a případně 176 FCoE (Fibre over Etheret) portů. Možnosti cache narostly – aktuálně je konfigurovatelné od 6GB po 2TB.
Software
Nový operační systém Hitachi Storage Virtualization ( SVOS ) posouvá i hranice diskové virtualitace. Je možné vytvářet active-active storage clustery a zdokonalena je i bezvýpadková migrace mezi systémy. S novými funkcionalitami je možné migrovat data mezi lokalitami, přičemž tato migrace je pro aplikace transparentní. Zmigrované LUNy si podrží svoji identitu a chování vůči aplikacím tak odpovídá, jako by se jednalo o jedno úložiště rozložené přes více lokalit.
Disková virtualizace přináší možnost učinit data nezávislá na hardwarové platformě storage. Je možné vytvářet tzv. "Virtual Storage Machine", která abstrahuje fyzické identifikátory logických disků a vytvoří "Global Active Device" .
Praktická využitelnost této technologie přináší možnost vytvářet logické disky, které jsou fyzicky rozloženy přes více samoststatných diskových systémů, ale vůči serverům jsou prezentovány jako jeden LUN s jednou identitou. V případě kompletní havárie jedné storage (např. z důvodu živelné pohromy) servery bezvýpadkově pracují dále s daty, které jsou v druhé lokalitě. To vše transparetně, bez nutnosti serverových clusterů.
Technická specifikace